چرا بازی باید برنامه بزرگ بعدی استارتاپ های عراق باشد؟


 

در حالی که پسر خردسالش فریاد می زد و لباسش را می کشید، مادری به مغازه دار التماس کرد: «حاجی، لطفاً او را آرام کن». پسر بچه شیرینی یا شیر نمی‌خواست، بلکه سکه‌های بیشتری به بازی ویدیویی که هر روز ساعت‌ها بازی می‌کرد اضافه می‌کرد. مغازه دار بلافاصله تلفن را از زن نگرفت، زیرا سه والدین و فرزندان دیگر از قبل از او در صف بودند و همچنین منتظر بودند تا ارز بازی بیشتری به حساب های خود اضافه کنند.

دانار کیفی، مهمان پادکست تجارب این هفته و یک توسعه‌دهنده بازی پرشور مستقر در اربیل، می‌گوید: پایگاه کاربران در عراق بسیار زیاد است. حتی برای شرکت‌هایی که بازی‌ها را در اردن توسعه می‌دهند، عراق همیشه یکی از کشورهای برتر آن از نظر تعداد مصرف‌کننده بوده است.

با شروع آن به عنوان یک سرگرمی، حرفه دانار امروز تماماً در مورد توسعه بازی است. به یاد می‌آورم زمانی که متوجه شدم این بسیار بیشتر از یک فعالیت است که من با آن زمان می‌گذرانم. من بچه بودم که مجله‌های بازی را مرور می‌کردم و به مصاحبه‌هایی با کارگردانان و افرادی که برای امرار معاش روی بازی‌ها کار می‌کردند، برخورد کردم.»

این اشتیاق از آن زمان شروع شد و چند سال بعد، مانند بسیاری دیگر از فرزندان والدین عراقی، دانار توسط والدینش متقاعد شد که در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه تحصیل کند. آنها به عنوان حرفه ای به توسعه بازی پرداختند؟ پس مهندسی کامپیوتر بهترین انتخاب دانشگاه است. هشدار اسپویلر این است که معلوم شد ربطی به بازی ندارد.

چه مدرکی برای یک شغل در توسعه بازی؟

دانار از یوتیوب و آموزش ها برای توسعه بیشتر خود در زمینه بازی سازی استفاده کرد. این همان زمانی بود که تعداد استارت آپ های متمرکز بر بازی بیشتر شد. دانار همراه با دانشی که در زمینه نرم افزار از تحصیلاتش در زمینه مهندسی کامپیوتر داشت، متوجه شد که می تواند علوم مورد علاقه خود را آموزش دهد. «از آن زمان بود که تدریس دوره‌های توسعه بازی را شروع کردم. من بیشتر روی برنامه نویسی پشت آن متمرکز بودم. در همان زمان، خودم هم بازی‌ها را توسعه می‌دادم.»

من ابزارهایی مانند Game Salad و موتورهایی مانند Unity را کشف کردم که اساساً به شما در هنگام توسعه محصول خود بدون نیاز به کار بر روی جنبه‌هایی از بازی که توسعه آنها زمان می‌برد کمک می‌کنند.»

این به این معنی است که وقتی به بازیکنان بازی خود نیاز دارید که بر اساس قوانین فیزیک عمل کنند، می‌توانید از این ابزارها استفاده کنید تا در توسعه بازی‌ای که تولید می‌کنید استفاده کنید. دیگر نیازی نیست برنامه‌ریزی کنید که بازیکن هنگام سقوط چگونه سقوط کند، بلکه فقط باید نگران جنبه‌های دیگر مانند دکمه‌هایی باشید که برای چه دستوری فشار دهید و غیره. من یک بازی با شخصیتی به نام سیف توسعه دادم که در فضا حرکت می کرد و به آنچه روی زمین می گذرد نگاه می کرد.

یک وبلاگ خبری فناوری مقاله ای در مورد این بازی نوشت و دانار بدون هیچ گونه تبلیغات یا تبلیغی از طرف خود، طی دو روز 10000 بار دانلود کرد. او همچنین بازخوردها و گفتگوها در مورد بازی را جالب می دانست. مردم عادت نداشتند بازی‌های عربی را ببینند و گروه‌هایی از بازی انتقاد می‌کردند و دیگران از آن دفاع می‌کردند.»

نمره آیلتس آنها چقدر بود؟ چگونه بازی‌سازی انگلیسی عراقی‌ها را بهبود بخشیده است


پایگاه کاربران گسترده در عراق به این معنی است که پتانسیل زیادی برای استارت آپ ها در توسعه و انتشار بازی ها وجود دارد. دانار می گوید: «عراقی ها ثروت خوبی را برای بازی های خود خرج می کنند. “این جنبه ای از زندگی ما است که واقعاً نقش مهمی در رشد ما نیز دارد. چند نفر از ما کلمات انگلیسی را از طریق یک بازی که به آن معتاد شده بودیم یاد گرفتیم؟

نمونه ای از یک کشور عربی که پیشگام منطقه ای در صنعت بازی بوده است، اردن است. به نظر من، عامل بزرگی که به این امر کمک کرد، حمایت دولت است.» آزمایشگاه بازی جردن یک طرح با بودجه دولتی است که از بنیانگذاران و افرادی که در صحنه بازی کار می کنند حمایت می کند. اما اگر حمایت دولت صورت نگیرد، عراق چگونه می‌تواند استارت‌آپ‌های توسعه بازی خود را رشد دهد؟ بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا پایگاه کاربران عراقی را درک کنند تا بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند و بهتر به آنها رسیدگی کنند.»

دانار پیشنهاد می‌کند که مردم عراق می‌توانند فرصت‌هایی را در جنبه‌های مختلف بخش توسعه بازی پیدا کنند، حتی در کمک به شرکت‌های بین‌المللی و در منطقه SWANA برای درک بهتر بافت عراق. این بدان معناست که شما می توانید به این شرکت ها در سفارشی سازی بازی ها برای مخاطبان عراقی کمک کنید. این چیز عالی در بازی‌هاست – شما می‌توانید فرهنگ و سنت‌های خود را از طریق بازی‌هایی که توسعه می‌دهید به مردم آموزش دهید.»

دو مرحله برای توسعه بازی نیز وجود دارد. برخی از شرکت ها بر مرحله اول تمرکز می کنند که در آن بازی ها را توسعه می دهید و آنها را ایجاد می کنید. دیگران آنچه را که توسعه‌دهندگان بازی ایجاد کرده‌اند می‌گیرند و روی توزیع، تبلیغ و بازاریابی آن‌ها کار می‌کنند. دانار توضیح می‌دهد: «آنها اساساً تمام علم را می‌دانند که چگونه و کجا بازی‌ها را فهرست کرده و آنها را در فروشگاه‌های اپلیکیشن عرضه کنند». آنها همچنین تمام تجزیه و تحلیل داده‌ها را در مورد مدت زمانی که افراد بازی را انجام می‌دهند، زمانی که به بازی بازمی‌گردند، زمانی که بازی را ترک می‌کنند و غیره انجام می‌دهند. آنها سپس به سراغ توسعه دهندگان می روند تا بازی را بیشتر توسعه دهند. برخی از شرکت ها نیز هر دو این مراحل را خودشان انجام می دهند.


ارتقای محصول از طریق توسعه بازی – آنچه استراتژی بازاریابی بعدی شما باید در نظر بگیرد

یکی از راه هایی که دانار مهارت های بازی سازی خود را توسعه داد، گیم جم است. نوعی هکاتون با پیچ و تاب بازی، این رویدادها توسعه دهندگان بازی را با تعدادی قوانین و مشخصات برای بازی تولید می کنند که باید در یک دوره دو یا سه روزه توسعه دهند. من چند بازی را به این ترتیب ساختم. یکی از آنها بازیکنی بود که حافظه خود را در جنگل از دست داده بود و تعدادی از سرنخ‌هایی که در سراسر جنگل یافت می‌شد برای تحریک خاطرات آنها بود. او در نهایت از شرکت در این Game Jam ها به اجرای آن ها رفت.

بازی Zanga به مدت 11 سال است که با توسعه دهندگانی که از سراسر منطقه برای شرکت در آن آمده اند اجرا می شود. پس از چند سال کار در اردن، دانار سپس به عراق بازگشت و برای استارت آپی به نام Fastwares کار کرد که برنامه ها و راه حل هایی برای مشکلات و چالش های مدرن ایجاد می کرد. او در اینجا بخشی از تیمی بود که با شخصیت های کردی مستقر در کردستان و پوشیدن لباس کردی یک بازی ساخت. یکی از محصولات این استارت آپ، Lezzoo، در نهایت مورد توجه این استارت آپ قرار گرفت و همچنان یکی از استارتاپ های پیشرو در عراق امروز است.

امروزه، دانار با کمک به شرکت‌ها در ترویج محصولات خود از طریق ویژگی‌های درون بازی، پتانسیل بخش توسعه بازی در عراق را گسترش می‌دهد. دانار می‌گوید: «این یکی از راه‌هایی است که توسعه‌دهندگان بازی نیز می‌توانند درآمد کسب کنند». “روانشناسی بازی در عراق بسیار استفاده نشده است، جایی که شرکت ها می توانند محصولات خود را با نمایش در بازی واقعی به جای تبلیغات صرف به بازار عرضه کنند.”

او همچنین اغلب بازی هایی را برای آزمایش مفاهیم مختلف ایجاد می کند. بازی ای که او برای کودکان ساخته بود به او کمک کرد تا در مورد غذا دادن به کودکان به عنوان یک مخاطب هدف چیزهای زیادی بیاموزد. “شما نمی خواهید آنها دکمه تنظیمات را به اشتباه فشار دهند و همه چیز را به هم بریزند، بنابراین متوجه شدم که وقتی روی آن کلیک می کنند باید یک سوال ریاضی یا چیزی را وارد کنید.” او همچنین قطعات و شخصیت های بزرگتر را در گرافیک بازی توسعه داد تا انگشتان کوچک و سطح تمرکز را برآورده کند.

مشاوره برای مبتدیان توسعه بازی


آینده بخش بازی در جهان عرب چیست؟ “من فکر می کنم روندهای آینده و بعدی در منطقه بازی های استراتژیک هستند. بازی‌های رومیزی نیز در عراق بسیار محبوب هستند و شامل گروه‌های سنی مختلف می‌شوند. دانار همچنین معتقد است که بازی های پارتی و چیزهای بی اهمیت اینجا هستند. «بازی‌های فوق‌العاده‌ای که بازی کردنشان آسان است و معمولاً دانلود آن‌ها رایگان است، حتی برای افرادی که اهل بازی نیستند نیز عالی هستند، اما چون همیشه در حال تغییر هستند، پیش‌بینی اینکه چه اتفاقی برای آن‌ها خواهد افتاد دشوار است».

توصیه او به کسانی که علاقه مند به حرفه توسعه بازی هستند این است که ابتدا یک شغل معمولی 9 تا 5 را شروع کنند. دانار می‌گوید: «با چیزی پایدار شروع کنید، اما توسعه بازی را به‌عنوان یک دستیار جدی دنبال کنید». “بدون یک نمونه کار خوب، شما واقعا نمی توانید به جایی بروید، بنابراین این بهترین زمان برای ساخت آن است.” با توسعه بازی‌ها، می‌توانید در نهایت با افراد برای انجام کارهای بیشتر همکاری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که بعداً برای کار در شرکت های مستقر در خارج از عراق درخواست دهید. این قبل از همه‌گیری ناشناخته بود، اما اکنون شرکت‌ها خوشحال هستند که شما را به عنوان یک کارگر از راه دور قبول کنند.

دانار در حال حاضر در حال آرشیو کردن تمامی بازی های توسعه یافته در منطقه است، بنابراین اگر بازی ای دارید که در حال توسعه آن هستید، با او تماس بگیرید. مجری، جمیل، اپیزود را با ابراز حسادت نسبت به صدای رادیویی دانار به پایان می‌رساند که خودش با میزبانی پادکست بازی خود از آن به خوبی استفاده کرده است.
بازی زنگا که توسط دانار برگزار می‌شود، ۱۱ سال است که سالانه اجرا می‌شود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *